Procjene pokazuju da je svakodnevno na internetu aktivno više od 500 000 online predatora. S obzirom na ozbiljnost situacije, razgovor o ovoj temi postaje neizbježan za svakog roditelja.
Ne postoje precizni podaci o pojedincima s pedofilskim sklonostima, ali stručne procjene sugeriraju da poremećaj pogađa manje od 1% ukupne populacije. Važno je napomenuti da svi s ovim poremećajem ne postaju počinitelji kaznenih djela, no rizik je pojačan i postoji. Stoga su praćenje i prevencija iznimno bitne za sigurnost djece.
„2023. godine je zabilježeno 460 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju, što je porast za 50 posto u odnosu na 2020. godinu kada je bilo samo 227 slučajeva.“ - Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i voditelj Centra za sigurniji internet (link na cijeli razgovor)
Što je vrbovanje
Vrbovanje - engleski grooming - je proces upoznavanja i zbližavanja predatora sa žrtvom kako bi postupno zadobio povjerenje djeteta s ciljem ucjenjivanja i spolnog iskorištavanja. Počinitelj može biti nepoznata osoba ili netko blizak obitelji.
Proces u prosjeku traje 6 mjeseci te uključuje:
Pristupanje djetetu kroz neku online aplikaciju, društvenu mrežu ili na chatu u igri.
Zadobivanje djetetovog povjerenja.
Održavanje komunikacije u tajnosti kako bi se spriječilo da se neprimjeren odnos otkrije.
Izoliranje djeteta od članova obitelji i prijatelja.
Nagovaranje žrtve na slanje nekog sadržaja ili na neki postupak koji će kasnije koristiti za ucjenu žrtve.
Ukoliko žrtva ne pristane učiniti što predator traži od nje, počinitelj prijeti da će slike, videosnimke ili snimke razgovora poslati vršnjaku, prijatelju ili obitelji ukoliko žrtva ne pošalje seksualizirane fotografije i snimke. Takve se fotografije i snimke koriste za daljnje prijetnje i ucjene u cilju pribavljanja novih fotografija sličnog sadržaja i distribuciju drugim počiniteljima.
Kako prepoznati online predatora?
Najčešće se predator pretvara da je vršnjak žrtvi. Za cilj ima zbližavanje i uspostavljanje "posebnog odnosa"- izolirati dijete od obitelji i prijatelja te dobiti kompromitirajući materijal koji mu omogućuje daljnje ucjene.
Predatori djeci govore sve ono što žele čuti.
U tijeku dopisivanja pokušavaju saznati što nedostaje dijetetu, a zatim se oni tu ponude kako bi popunili prazninu - kao prijatelj, ili pošalju novac, glume simpatiju ili slično.
Dijete vjeruje da ima online prijatelja kojemu može sve reći i sve povjeriti.
Odnos koji predatori izgrade s djecom je često toliko jak i važan djetetu da dijete ne želi reći "Ne" predatoru i razočarati ga svojom nesuradnjom.
Reagirajte kada:
Dijete postaje tajnovito dok provodi vrijeme na interentu.
Odlazi na neobična mjesta sastati se s prijateljima.
Ima starijeg dečka ili djevojku.
Ima nove stvari za koje nema objašnjenja kako ih je dobilo.
Počinje imati neprimjerena seksualizirana ponašanja za svoju dob.
Savjeti za roditelje
1. Uspostavite otvorenu komunikaciju
Dobra komunikacija osnova je svakog odnosa. Ohrabrite svoje dijete da vam kaže ako se nađe u situaciji koja mu izaziva nelagodu.
Objasnite mu da ga nećete kazniti (oduzeti ekran) ako vam prijavi neugodnu situaciju.
Unaprijed mu najavite da ćete se, vrlo vjerojatno, uzrujati (to je normalna i primjerena roditeljska reakcija), no i da ćete zajedno konstruktivno djelovali kako bi ga zaštitili.
2. Objasnite im opasnosti
Važno je da djeca znaju tko su predatori i kako se oni ponašaju. Na primjer, da koriste lažne profile, da se predstavljaju kao vršnjaci kojji su zainteresirani za iste stvari kao i dijete kako bi započeli komunikaciju.
Pokušajte informacije iznijeti na način koji je prilagođen njihovoj dobi kako ih ne biste preplašili, ali ih motivirali na pažnju. Cilj je educirati, a ne preplašiti dijete.
Mlađa djeca:
Postoje slikovnice na temu sigurnosti djece na interenetu i medijske pismenosti (pitajte u knjižnici za preporuke). Teme u slikovnicama nisu povezane s predatorima i pedofilijom (naravno!), no otvaraju prostor za početak zajedničkog učenja o sigurnosti na internetu.
Ako ste odobrili mlađem djetetu da koristi društvene mreže:
Prije nego djetetu pokažete ovaj video, procjenite bi li video uznemirio vaše dijete. Ako da, razmislite da maknete dijete s interneta dok nije dovoljno zrelo za korištenje aplikacija i nošenjem s rizikom.
Link na video: https://youtu.be/4iXRuBACuu0?si=eGcN8p1m-dn3Tcsh
Starija djeca:
Osim gornjeg videa, predlažem da pogledate dva (sada već stara) dokumentarca:
The Social Dilemma (Netflix)
Fyre: The Greatest Party That Never Happened (Netflix)
Oba se bave tematikama interneta i društvenih mreža. Možete zajedno "zaviriti iza zastora" - kako se stvaraju sadržaji i usluge na internetu.
3. Učite ih sigurnosnim mjerama
Osnovna abeceda digitalne sigurnosti uključuje:
Kako kreirati jake lozinke (dugačka kombinacija znakova, slova i brojeva).
Postavljanje postavki privatnosti na svim društvenim mrežama koje koriste - pogotovo odrediti tko ih može kontaktirati u aplikaciji te tko može pročitati njihove objave.
Ne dijeljenje osobnih podataka (adresa, naziv škole, broj telefona, ime roditelja, slike, videa i slično).
Smanjite oversharing - engleski izraz za pretjerano djeljenje sadržaja na internetu od strane pojedinca ili drugih u njegovoj okolini. Neka ne dijele sve detalje iz svog života online.
Postavite roditeljske kontrole. Najbolje vrijeme za instaliranje roditeljskih kontrola je bilo prije nego ste djetetu dali mobitel. Drugo najbolje vrijeme je danas. Google Family Link pomaže pri praćenju i upravljanju aplikacijama koje vaše dijete koristi. Objasnite djetetu da je Internet mjesto gdje još uvijek ne mogu provoditi vrijeme sami.
Objasnite svojem djetetu da dijeljenje sumnji nije pogrešno, već odgovorno i ključno za sigurnost njega i cijele obitelji.
Važno je da djeca znaju da nisu sama i da vam se uvijek mogu obratiti.
I zapamtite da ste vi - roditelj - prva linija obrane protiv online prijetnji.
Svoje sumnje ili zabrinutost možeš prijaviti MUP-u kroz Red Button.
Policija će vrlo ozbiljno shvatiti svaku prijavu i poduzeti sve radnje za koje je ovlaštena kako bi spriječila zlostavljanje djeteta.
Korisne upute za prevenciju i reagiranje u sumnjivim situacijama možete dobiti i na stranicama Centra za sigurniji internet https://csi.hr/
Comentários