U inbox je stiglo pitanje čitateljice s kojim se mnoge od nas mogu poistovjetiti: Kako objasniti dvogodišnjem djetetu da mama ne gleda crtiće, nego radi na računalu?
Ekran kao sredstvo rada, a ne zabave
Rad od kuće često je praktičan za roditelje male djece, no može biti jako zbunjujuć za malu djecu. Pogotovo ako koristimo iste ekrane za posao i za zabavu.
Mališanima je gotovo nemoguće shvatiti razliku. Nemaju pojam o poslovnim zadacima jer koriste ekrane samo za zabavu - crtiće. Stoga, kada vide roditelja za računalom, tabletom, ili mobitelom, često žele gledati svoje sadržaje.
Razumijevanje djetetove perspektive
Dvogodišnjaci još nemaju razvijen pojam o poslovnim zadacima. Za njih su ekrani sinonim za zabavu. Zato je ključno uvesti jasne granice i pomoći djetetu da razumije razliku između posla i zabave.
Razvojna faza: 2 godine
Izrazito dinamično vrijeme u kojem dijete razvija motoričke vještine i finu motoriku.
Počinju razumijevati jednostavne koncepte poput uzrok-posljedica.
Još su u fazi kada preferiraju samostalnu igru/igru s roditeljima, no kreću naznake igre s drugom djecom.
Vole pravila i rutine jer se osjećaju sigurno i svijet im je tako predvidljiviji.
Taktike
Kao i puno toga, morat ćete pravila ponavljati sto puta. Kalibrirajte svoja očekivanja. Nekim stvarima treba vremena da sjednu na mjesto. Ali, s jasnim planom i strategijama, možemo pomoći djetetu da prihvati roditeljski rad na računalu što je prije moguće.
Nadam se da ćete u sljedećem popisu pronaći način(e) koji je primjenjiv u vašoj situaciji.
Koristite jednostavan jezik "Računalo je za mamin posao, a crtiće gledamo na televiziji."
Pokažite razliku "Ovo su mamine važne stvari za posao. Ovdje mama tipka, čita i radi za posao." Pokažite dokumente, e-mailove, excelice... Neka ponekad "radi s vama" tako da stiskla brojke u jednom ekranu dok vi čitate dokumente u drugom.
Kada je dijete blizu vas, izbjegavajte video sadržaj. Teško ćete objasniti djetetu razliku između gledanja YouTubea za edukativne svrhe i gledanja zabavnog programa na televiziji.
Rutina i granice "Kada mama sjedi za svojim radnim stolom, mama radi. Kada pospremim laptop, možemo pogledati crtiće zajedno." Dvogodišnjaci trebaju rutinu i predvidljivost da bi se osjećali sigurno i smireno. Postavite jasne granice kada je vrijeme za rad, a kada za crtiće.
Slika govori tisuću riječi Nacrtajte zajedno crteže s temom "Mama radi". Kada radite, stavite jedan od njih pokraj računala kao vizualni podsjetnik za dijete da je mamino radno vrijeme.
Aktivnosti uz računalo Kada su moja djeca bila mala, držala sam "posebnu kutiju" na stolu. Unutra su bile stvari za ured s kojima su se mogle igrati samo dok su kod mene u radnoj sobi. Unutra nije bilo ništa (odraslima) posebno - spajalice, kvačice, vizitke, stari pečati, kalkulator, post-it papirići u boji i ostale gluposti koje se nakupe kroz godine na radnom stolu. Kada bi došle "raditi sa mnom", sjele bi mi u krilo i sve izvadile i proučavale. Uvijek bi imala spremne stare memorandume. Ja bi potpisala, one bi stavile pečat i spremale u fasikle.Trudila sam se uvijek imati spremne neke stare poslovne papire i slične stvari s kojima bi se one malo zabavile. Brzo bi im "posao" dosadio i otišle bi se dalje igrati.
Mjesto za rad Meni je pomoglo što sam imala (minijaturnu) radnu sobu. U radnoj sobi su vrijedila posebna pravila. Probajte odrediti mjesto za rad u stanu kako bi dijete povezalo taj prostor stana s “radnim” pravilima ponašanja.
Budite dosljedni Objašnjenja i rutine su tu da dijete zna što može očekivati. Vas očekuje još sto ponavljanja, no s vremenom će dijete pohvatati rutinu. Možda neće biti zadovoljno s njom (i to je OK! Smije izraziti svoje nezadovoljstvo!), no s vremenom će to prihvatiti.
Pohvala i nagrada "Hvala što si strpljivo čekala dok mama radi. Sad možemo gledati crtiće!"
Svaki dan ispočetka
Ponekad imamo sjajan dan, a ponekad nam ništa ne ide od ruke. Isto vrijedi i za našu djecu - ponekad su “lagana”, a ponekad su “izazovna”.
Za nas bez dadilja koje čuvaju djecu dok mi radimo, jedino što nam preostaje je neiscrpan rezervoar razumijevanja, jasna pravila na koja se uvijek vraćamo kada se situacija zakomplicira, i vjeru da će sutra biti bolje.
Želim vam puno strpljenja i uspjeha u uvođenju rutina. Bilo bi mi drago čuti koje su taktike vama najbolje funkcionirale. Javite svoje uspjehe i izazove, a također slobodno postavite pitanja o odgoju djece i obiteljskom suživotu u digitalnom dobu.
Pošaljite svoje pitanje: www.ekraniosmijeh.com/pitanja
Vaša iskustva mogu pomoći i drugim roditeljima!
Sretno!
Comments