top of page
Writer's pictureMarija Renić

Je li babinje lakše uz društvene mreže?

Tekst je orginalno napisan za Magazin "Mama&beba" u ožujku 2021. godine.

Babinje obično podrazumijeva prvih šest tjedana nakon poroda.

Toliko razmišljamo o porođaju i brizi o bebi, da često zaboravimo na sebe i svoj oporavak u babinju. Ne pripremamo se na važno razdoblje u kojem naša tijela prolaze kroz promjene i prilagodbe nakon ogromnog događaja - porođaja. Budući da smo često nepripremljene za babinje, okrećemo se okolini i tražimo potporu, a često u tu okolinu ubrajamo i poznata lica iz digitalnog svijeta - mame blogerice i instagramske influencerice. Pratimo slavne žene koje su bile trudne kada i mi te se, svjesno ili nesvjesno, uspoređujemo.


U “staro” doba, žene su o trudnoći, porođaju i babinju učile od drugih žena u svom okruženju te su se oslanjale na pomoć i iskustvo onih koje su to prošle prije njih. Vidjele su ih svojim očima u svim situacijama, prolazile su to iskustvo zajedno s njima, a ne kao promatrač samo odabranih dijelova preko ekrana. 


No, ženska mudrost se u ovo naše “moderno” doba preselila u moderne kanale komunikacije - na društvene mreže čija se popularnost, među ostalim, temelji na filterima. Sada se uspoređujemo preko ekran i vidimo ono što osobe s druge strane ekrana žele da mi vidimo, a to je najčešće samo ono najbolje. 

Ženska mudrost se preselila online...

Život kroz filter


U Hrvatskoj je oko 1,3 miliona korisnika Instagrama. Možda ste i vi jedna od korisnica. Ako niste na Instragramu, vjerojatno ste članica barem jedne “mamske” ili trudničke grupe na Facebooku ili/i na WhatsAppu. Pratite tuđa iskustva te se pomoću njih spremate za svoje. Nema ništa loše u tome, samo nemojte zaboraviti skinuti filtar sa fotografija i čitati između redaka.

Obratite pažnju kako se osjećate nakon što vrijeme provedete na društvenim mrežama- jeste li bolje ili lošije volje? Maknite sve aplikacije sa svojeg mobilnog telefona zbog kojih se osjećate lošije i zamijenite ih onima koje vas opuštaju. Mnoge novopečene mame kažu da rado društvene mreže zamjenjuju aplikacijama poput onih za slušanje podcasta, audioknjiga ili aplikacijama za smirenje i meditaciju. 

Instagram je kao muzej. Na njega idu samo najbolje fotografije. Svaka slika ima filtar, svaka je namještena i odabrana između stotinjak kao najbolja. Svaka predivna slika prikazuje stanje stvari u najboljem svijetlu. 


Svi znamo da to nije stvarnost, no opet pratimo i gledamo i - želimo to. Otvorimo aplikaciju, a kad ju satima poslije zatvorimo, težimo ostvariti ono što smo vidjeli. Iako znamo da sve viđeno nije istina, opet se teško otrgnemo želji da ostvarimo neostvarivo. Probajte izbjeći te emocije, izgradite otpornost prema usporedbi s drugima i brinite o sebi na zdrav način. Jer vaše dijete ne treba Instagram-mamu, vaše dijete treba zadovoljnu, staloženu i zdravu mamu. 


Društvene mreže kao vrutak informacija


Internet je fascinantan alat za učenje i razmjenu iskustva. Posebno je to istina ako vladate stranim jezikom pa, osim članaka na hrvatskom, možete istraživati i članke na engleske, njemačke ili na još nekom jeziku. Divno iskustvo istraživanja tuđih običaja u babinju i odgoju korisno je jer nije tipično za našu kulturu, a može nam i pomoći.

 

No, budite oprezni. Bake i svekrve nisu jedine koje ponavljaju mitove o trudnoći, dojenju, ili odgoju, nego je i internet prepun neprovjerenih i netočnih informacija, kao i proizvoda koji mogu

riješiti svaki problem. Neke su od tih informacija na prvi pogled (tj. čitanje) bezopasne, a mogu imati neželjene posljedice. Koristite informacije iz provjerenih izvora, a ako se neka informacija ili proizvod čine predobrima da bi bili istiniti - vjerojatno i nisu. Uzmite si vremena za provjeru

informacija. To je dobra navika koja će vam koristiti i u budućnosti - roditelji su česta meta agresivnog marketinga.


Vaša beba na društvenim mrežama


Mnogi novopečeni roditelji svoju sreću žele podijeliti s cijelim svijetom. No, imajte na umu da svakom objavom pridonosite djetetovu digitalnom otisku te da se sve informacije koje objavljujete na internetu više ne mogu izbrisati i ostaju dostupne (u većoj ili manjoj mjeri)

zauvijek. Digitalni otisak, kao i otisak djetetova prsta, jedinstven je, neizbrisiv i može ga identificirati kao pojedinca i osobu - doživotno.

Imate li stav o korištenju društvenih mreža? Tko će prvi na društvenim mrežama objaviti da ste rodili? Želite li da djetetova slika i osobne informacije budu objavljene? Jeste li razmišljati želite li uopće objavljivati informacije o svojem djetetu online?
Sharenting - Izvor: Djeca u digitalnom okruženju - Vodič za roditelje predškolaraca

Neki roditelji dijele na društvenim mrežama, neki ne dijele. Ako se odlučite dijeliti, budite oprezni i pokušajte izbjeći sharenting. Porazgovarajte i s drugim članovima obitelji i prijateljima o svojem

stavu o dijeljenju informacija i fotografija vašega djeteta te ih zamolite da ga poštuju te ne objavljuju bez vašega dopuštenja.

Sharenting: engleski pojam - spoj riječi za dijeljenje (share) i roditelj (parenting) koji opisuje roditeljevo pretjerano dijeljenje djetetovih osobnih podataka. Roditelji (pre)često krenu dijeliti bez kritičkog promišljanja o posljedicama.

Bebe i ekrani


Planiranje uporabe društvenih mreža i ekrana u babinju odnosi se i na to hoćete li štititi bebu od televizije i bljeskanja ekrana u svojem domu. Naime, bebe ne smiju gledati u televizor, mobitel ili tablet. Njihov vid i mozak nisu spremni ni dovoljno razvijeni procesuirati brzo mijenjajuće slike na ekranu bez ozbiljnih zdravstvenih posljedica.


Postnatalno razdoblje je najkritičnije, ali i najzapostavljenija faza u životu majki i novorođenčadi.

Ekran - prepreka između tebe i bebe


Često svjedočimo prizoru roditelja koji su prisutni uz dijete, no pažnju daju ekranu. Razumljivo je da ćete ponekad „pobjeći“ u svijet odraslih na društvenim mrežama. Naravno da ćete katkada morati nešto hitno obaviti na svojemu mobitelu. Ako je to, pak, prečesto, stvara se navika koju je

teško prekinuti.


Također, istraživanja pokazuju da se odrasli lakše naljute kada ih se prekine u korištenju mobitela (u usporedbi s prekidom u nekoj drugoj radnji), što narušava izgradnju odnosa s djetetom, a i dijete dobiva poruku da je mobitel važniji od njega. Da biste to izbjegli, pokušajte biti u obitelji što više prisutni i emocionalno, a ne samo tjelesno.


Divno je naći digitalno pleme žena koje te podupiru i koje su tu za tebe na jedan klik. No, obratite pozornost na to da vam se puno češće događa “klik” s tvojom bebom... onaj divan klik kada pogledate svoje dijete u oči i zajedno se smijete.

Comments


bottom of page