Početkom školske godine, Francuska je proširila svoj zakon iz 2018. o zabrani mobitela u školama. Eksperimentalno je uvedena Digitalna pauza u 200 škola za djecu do 15 godina, a cilj je uvesti ovaj zakon u sve škole početkom 2025. godine.
Digitalna pauza propisuje da se u školama u Francuskoj mobiteli predaju na ulazu i preuzimaju na kraju dana. Prethodni zakon dopuštao je nošenje mobitela u školu, ali korištenje u prostorijama škole je bilo zabranjeno.
Ova odluka se temelji na Izvještaju naručenom od predsjednika Macrona, koji ukazuje na negativne utjecaje digitalnih uređaja na djecu, uključujući:
lošiji san
sjedilački način života i smanjenu fizičku aktivnost
povećan rizik od prekomjerne težine i
loš utjecaj na zdravlje vida
Istraživanje je provedeno kako bi se istražili utjecaji mobitela i tableta na mlade. Izvještaj je predstavljen početkom godine te je u njemu nedvosmisleno navedeno da upotreba digitalnih uređaja ima direktne i indirektne negativne utjecaje na djecu. No, ne samo na djecu - već i na cijelo društvo i civilizaciju.
S obzirom na ove alarmantne podatke, nije iznenađujuće da roditelji i škole sve više preispituju ulogu digitalnih uređaja u životu djece.
Preporuke za roditelje
Kako bi pomogli roditeljima, izvještaj nudi konkretne preporuke koje mogu pomoći u stvaranju zdravih digitalnih navika kod djece. Preporučuje se sljedeće:
Potpuno izbjegavanja uređaja do 3. godine života
Ograničeno izlaganje do 6. godine života
Ne kupovati mobitel prije 11. godine
Mobiteli za djecu od 11. - 13. godina trebaju biti bez pristupa internetu
Ne dozvoliti pristup društvenim mrežama prije 15. godine
Nadalje, preporuča se izbjegavanje društvenih mreža kao što su Instagram, TikTok i Snapchat sve do 18. godine zbog poslovnih modela koji potiču ovisničko ponašanje.
"Moramo staviti digitalne uređaje na njihovo mjesto. Dijete nema razvojnu potrebu za digitalnim uređajem do najmanje šeste godine života." izjavila je Servane Mouton, neurologinja koja je sudjelovala u izradi Izvještaja. "Također, moramo roditelje ponovno naučiti kako se igrati s djecom."
Inicijative u Europi
Uvođenje Digitalne pauze u Francuskoj prati slične inicijative u drugim europskim državama. Mađarska je zabranila pametne uređaje u učionicama, a Italija je ponovno uvela zabranu mobitela 2022. godine. Engleska je savjetovala ravnateljima da zabrane mobitele, dok Portugal povremeno ima dane bez mobitela u školama. Grčka, Nizozemska, Danska i Švedska su također ograničile korištenje digitalnih uređaja. Švedska preporučuje roditeljima stroga ograničenja vremena pred ekranima ovisno o dobi djece. Njemačka je zabranila korištenje Microsoftovih proizvoda zbog sigurnosnih razloga, a Danska i Francuska Google Worksplace.
Tko će uvoditi red - roditelji, učitelji ili država?
Škole su mjesto gdje roditelji i učitelji mogu zajedno dogovarati pravila o korištenju digitalnih uređaja. Postoje mnoge mogućnosti:
Školski izleti bez mobitela
Ostavljanje mobitela u ormarićima, ako ih škole imaju.
Zabrana korištenja moditela za vrijeme odmora.
Zabrana puštanja crtića za vrijeme dežurstva i dnevnog boravka.
Zabrana puštanja YouTube sadržaja na pametnim pločama za vrijeme odmora i praznih sati.
Ako su Belgija, Španjolska i Velika Britanija zabilježile pozitivne rezultate u obrazovanju nakon uvođenja zabrana, osobito kod učenika koji su ranije zaostajali, ne vidim razloga zašto se i Hrvatska ne bi pridružila ovoj inicijativi.
Roditelji i dalje traže svoja prava, vjerujući da bi sami trebali odlučiti o upotrebi uređaja u obitelji. No, s obzirom na sve jasnije znanstvene dokaze, potrebna je veća podrška države u vođenju ovih promjena.
Comments